L'Escalier

Bar culturel - Resto végétarien

Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for July 2019

Calendar Month Navigation

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
30

Nancy Lee “Trio”

David Pozay

Mater Cumbia

1

Eric Sandmark (solo)

Phineas

Sessions de musique traditionnelle

2

Invisibles Jazz

Backwater Township

Jude Jazz Band

3

Le Bozart (ateliers DIY)

Charles Colizza Trio

Organique Mynds (quatuour (2 guitares, bass, drums)

Open-jam BLUEGRASS

4

Martin Saint (indie-acoustic)

Alexandre Le Blanc (Jazz)

Apollo Suns

5

Croquevillées (rumba, gypsy, klezmer et musique latine)

Band Jazz Extravaganza

Feel Family (Funk, Jazz, Trance et Hip Hop)

6

Henri pis sa gang

Mike Gauthier (ipnotic jazz)

Cavallo Diavolo (spaghetti western)

7

Papacho

Cordless quartet

Kon-Fusion (cumbia – reggae – ska – funk)

8

Félix Desbiens

Duane Forrest

Sessions de musique traditionnelle

9

Po’Boy Jeffreys (Toronto) (country blues-folk-ragtime)

Phil So Good quartet (jazz)

¿Who’s The Cuban?

10

OTHMAN WAHABI BAND

Max Marlowe Quintet

Showlo avec Bud Rice et Lucas Choi Zimbel

11

Langston Kelly Human DJ

Julia Warren & friends (jazz)

Frank’s band (Funk-Jazz)

Friendly Frogs

12

Jean Pouchelon trio

BluesReel (Blues and Celtic Grooves)

Primitive Blue

13

Les Bises

The Hampton Street Coffee Grinders

Prophecy Izis (reggae)

14

Guillaume Lefebvre & friends

Roch Albert (solo)

Mater Cumbia

15

Martin Saint

Rose Perron & friends (RnB-Jazz-Soul )

Sessions de musique traditionnelle

16

Esmé

Reno De Stefano + guests (jazz)

Shawan Rice (duo from New Orleans)

17

Le Bozart (ateliers DIY)

Eric Sandmark

A&P Jazz (formation en duo + invitées)

tribute to groove

18

droso trio

Fish Jones

Chris Danger & The North country Swingers

19

Myhill

Mr. Mosdiem (from The Steady Swagger)

Stringcut Quartet

Rockabilly Rascals

20

Cardinal Jazz Quartet

Mike Gauthier (ipnotic jazz)

Balkan Kafana

21

DGroove Jazz

MSP and Friends

El Balcón (musique latine festive)

22

Oops Kitchen

Rhizome (musique traditionnelle)

Sessions de musique traditionnelle

23

Café Vaguini Quintet

The Baba’s (jazz funk brezilian)

ALLAMBRA BAND

24

SOLOVOX (micro ouvert de poésie)

Carl Tremblay (harmonica + voix) / Jimmy James (Guitare + voix) (R & Blues) +++ peinture en direct (Esther Chink + Claude Dolbec)

25

Mano Elia

Eric Sandmark (solo)

Chomedey Inn (afrobeat – ethiojazz)

26

BLAST (neo-Soul-HipHop)

Vincent Dessureault & friends (jazz/funk)

FoOlish

27

Hommage à Renaud

Montréal Gypsy jazz trio

Swift Years (tzigane/celtique/blewgrass)

28

Léonie Gray

Orest Harmatiuk Trio (jazz)

Mater Cumbia

29

NYBØ (Sitar performance)

Marty Christian (from Louisiana) (Acoustic Blues/Americana)

Sessions de musique traditionnelle

30

JOURNEYMAN – Solo – France/Suisse

MSTG (pop)

Space Base (funk / jazz fusion)

31

Pierre Mendola & friends (jazz)

Swoon Quartet (gypsy-manouche-swing)

ALLAMBRA BAND

1

Martin Saint (indie-acoustic)

Alexandre Le Blanc (Jazz)

Night Snack (funk)

2

Croquevillées (rumba, gypsy, klezmer et musique latine)

Band Jazz Extravaganza

Feel Family (Funk, Jazz, Trance et Hip Hop)

3

Mayduze

Mike Gauthier (ipnotic jazz)

Cavallo Diavolo (spaghetti western)

+ Export Events

10551924_10154333959890284_1269077573_n

© 2019 L'Escalier

Theme by Anders NorenUp ↑