L'Escalier

Bar culturel - Resto végétarien

Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for January 2019

Calendar Month Navigation

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
30

Ariana Nasr & Curtis Thorpe

Mayduze

tribute to mega groove

31

✫ Scrap Matou ✫ Stompin’ Trees ✫ The Steady Swagger ► ► ► ► ► Veillée du jour de l’an / NYE 2019 !

Pentaquark

1

Clavicles

Pockethead (Jazz // Groove)

Rocket 88’s

2

The Human Jukebox (spectacles Humour & Musique)

Organique Mynds (quatuour (2 guitares, bass, drums)

Soirée house band open-jam-mic

3

Homebound

Alexandre Le Blanc (Jazz)

Swift Years (tzigane-celtique-jazz)

4

Croquevillées (rumba, gypsy, klezmer et musique latine)

Band Jazz Extravaganza

Feel Family (Funk, Jazz, Trance et Hip Hop)

5

Mayduze

Mike Gauthier (ipnotic jazz)

Mighty Swells (surf rock)

6

Nancy Lee Trio

Gabrielle Talbot & friends

Charles Colizza Trio

El Son Sonó (musique latine festive)

7

Eric Sandmark (solo)

Klezmouche

Sessions de musique traditionnelle

8

Roxane Reddy & invité.e.s (jazz)

Phil So Good quartet (jazz)

Jude Jazz band

9

Michael Cotnoir

Max Marlowe Quintet

Soirée des Solos avec Lucas Choi ZImbel + Lilith Creek

10

Julia Warren & friends (jazz)

Frank’s band (Funk-Jazz)

Gipsy Dream

11

Jean Pouchelon trio

BluesReel (Blues and Celtic Grooves)

Soleil Tzigane! (Musique des Balkans)

12

DeVilleray (folk)

The Hampton Street Coffee Grinders

Chanda and The Passengers

13

Guillaume Lefebvre & friends

Roch Albert (solo)

Montréal Gypsy jazz trio

Kon-Fusion (cumbia, reggae, ska, funk)

14

Jeff Gandell

Gab Kerekes Orchestra

Sessions de musique traditionnelle

15

Robbie Belchamber Quintet

Reno De Stefano + guests (jazz)

les funktionnaires

16

Eric Sandmark

Mary Ann Lacey Quintet

Les Surfaits Terribles (Psychedelic Surf Rock)

17

Tony Ross & The BongWater

Tarantula Dreams (Roots Rock Americana Band)

Bronco Loco (Surf-a-ghetti)

18

Mr. Mosdiem (from The Steady Swagger)

Stringcut Quartet (jazz manouche)

Friendly Frogs freak show + The Boo Radley Project

19

Cardinal Jazz Quartet

Mike Gauthier (ipnotic jazz)

Parsons Barytch + TBA

20

Oops Kitchen (polish acoustic folk)

MSP and Friends

AimeDuquet (jazz) x

El Son Sonó (musique latine festive)

21

Louis Gingras (Hommage Renaud)

Swoon Quartet (gypsy-manouche-swing)

Sessions de musique traditionnelle

22

Ellen Torrie

The Baba’s (jazz funk brezilian)

SHAM solo (hip-Hop)

23

SOLOVOX (micro ouvert de poésie)

Danny Rebel + Beautiful Sabotage (reggae / ska)

24

Martin Saint

Eric Sandmark (solo)

Chomedey Inn (afrobeat – ethiojazz)

25

Steamboat Woody (one-man-band country punk)

Vincent Dessureault & friends (jazz/funk)

Nulle Part Nord

26

duo Drabarni

ACCENT JAZZ

Street Meat (folk- punk)

27

Léonie Gray

String Theory

La Verdine

Kon-Fusion (cumbia, reggae, ska, funk)

28

Helena Dardelet

Pleine Lune

Sessions de musique traditionnelle

29

Rachel Cribby

The YUKO Show

Capitaines Moustache

30

Invisibles (jazz)

Touzi and the babes

AIEN (Tripop)

31

Evan LeBlanc

Efy Hecks

Stompin’ Trees !

1

Croquevillées (rumba, gypsy, klezmer et musique latine)

Band Jazz Extravaganza

Feel Family (Funk, Jazz, Trance et Hip Hop)

2

Mayduze

Mike Gauthier (ipnotic jazz)

Mighty Swells (surf rock)

+ Export Events

10551924_10154333959890284_1269077573_n

© 2019 L'Escalier

Theme by Anders NorenUp ↑